Sprężarka – bezolejowa i olejowa

Sprężarka - bezolejowa i olejowa

Obecne są one w prawie każdym zakładzie przemysłowym, na halach typowo produkcyjnych, czy też w warsztatach. Sprężarki śrubowe olejowe, jak i bezolejowe – bo o nich tu mowa, to dla wielu gałęzi gospodarki prawdziwy must have. Stanowią one autonomiczne obiekty, których budowa pozwala im na ciągłą pracę, nawet w ciężkich warunkach.

Zakupując je należy zwrócić uwagę na to, aby producent sprężarek śrubowych oferował obsługę serwisową, gwarancję oraz, przy ewentualnej awarii, bezproblemowy dostęp do części zamiennych. Czym się jednak różnią modele olejowe, od tych bezolejowych? 

Sprężarka śrubowa olejowa – charakterystyka 

Wszystko oczywiście w dużej mierze zależy od samej konstrukcji urządzenia. Sprężarki śrubowe olejowe mają specjalnie zaprojektowane komory sprężenia, gdzie dostaje się olej. Dzięki niemu zapewniona jest o wiele większa szczelność pomiędzy śrubami. Poza tym jego zadaniem jest również:

  • chłodzenie poszczególnych komponentów,
  • wyłapywanie, a następnie usuwanie niepożądanych cząsteczek w powietrzu.

Dzięki temu sprężarki śrubowe olejowe z wielkim powodzeniem są wykorzystywane w przemyśle, a w szczególności w fabrykach oraz różnego rodzaju halach produkcyjnych. 

Sprężarka bezolejowa – czym się różni?

W przeciwieństwie do modelu wykorzystującego olej zwykła sprężarka śrubowa nie posiada tego rodzaju filtrów. W związku z tym wytwarzane przez nią ciśnienie nie jest tak wysokie. Używana jest ona głównie w przy szeroko rozumianej produkcji leków oraz różnego rodzaju specyfików farmaceutycznych.