Czy alkoholizm da się wyleczyć?

Czy alkoholizm da się wyleczyć?

Osób, które są uzależnione od alkoholu jest w naszym kraju coraz więcej. Kilkanaście lat temu choroba alkoholowa dotykała głównie mężczyzn. Dzisiaj wśród alkoholików jest także wiele kobiet. Leczenie alkoholizmu wymaga nie tylko bardzo silnej motywacji, ale także wsparcia osób trzecich.

Specjalistyczne ośrodki leczące alkoholizm

Leczenie alkoholizmu może odbywać się w publicznych placówkach służby zdrowia. Na przyjęcie osoby uzależnione mogą w nich jednak czekać bardzo długo. Na szczęście nie brakuje dzisiaj prywatnych ośrodków, w których prowadzona jest terapia alkoholizmu. Leczenie alkoholika jest procesem długotrwałym.

Osoby, które są przekonane, że leczenie alkoholizmu kończy się po kilku dniach są w błędzie. Ośrodek leczenie uzależnień świadczy bardzo szeroki zakres usług. Terapia alkoholizmu nie jest jedyną formą pomocy, którą oferuje ośrodek leczenie uzależnień. Alkoholizm jest tylko jednym z uzależnień. Terapia dla alkoholików odbywa się w ośrodku zamkniętym. Terapia dla alkoholików powinna być kontynuowana po opuszczeniu ośrodka.

Inne rodzaje uzależnień

Alkoholizm to tylko jedno z uzależnień. Wiele osób jest uzależnionych także od narkotyków i leków. Można być uzależnionym także od seksu, hazardu, gier komputerowych. Ostatnio dużym problemem jest uzależnienie od dopalaczy. Prywatny ośrodek leczenie uzależnień zajmuje się również leczeniem wymienionych uzależnień. Wysoka motywacja do rozstania się z nałogiem to bardzo duża szansa na wyjście z uzależnienia.