Jakie znaczenie dla przemysłu 4.0 ma integracji systemów informatycznych?

Jakie znaczenie dla przemysłu 4.0 ma integracji systemów informatycznych?

Czwarta rewolucja przemysłowa – znana też jako przemysł 4.0 – to transformacja cyfrowa, o której mówi się, że stopniowo zmienia metody produkcji. To właśnie jej zawdzięczamy to, że wytwarzane dziś produkty są dopasowane do oczekiwań klientów. Jakby tego było mało industrie 4.0 platform nie generuje wyższych niż dotychczas kosztów, aby umożliwić realizację celów, jakie się przed nią stawia. Przemiany idą w parze z coraz wyższą jakością oraz wydajnością. Jesteśmy świadkami zmian i nie mamy wątpliwości co do tego, że są to zmiany na lepsze.

Rola integracji systemów w transformacji cyfrowej

Jednym z ważniejszych zagadnień związanych z czwartą rewolucją przemysłową jest integracja systemów w firmie. Polega ona na poszukiwaniu rozwiązań, dzięki którym możliwe stanie się łączenie ze sobą nie tylko różnych systemów, ale także aplikacji oraz narzędzi informatycznych. Integracja systemów może przebiegać na wiele sposobów, niezmiennie przyświeca jej jednak jeden cel.

Jest nim uczynienie przepływu informacji sprawniejszym przy jednoczesnej automatyzacji procesów biznesowych. Integracja systemów informatycznych zakłada łączenie danych znajdujących się w nich. Jest jednak niekompletna, gdy jednocześnie nie idzie w parze z łączeniem ich funkcjonalności.

Największe korzyści integracji systemów

Tym, co skłania do integracji systemów informatycznych jest przede wszystkim poprawa efektywności firmowego działania. Nie bez znaczenia jest jednak również ujednolicenie danych wysoko cenione przez osoby, które muszą z nimi pracować. Informacje są przechowywane i udostępniane w jednym miejscu. Integracja systemu – niejako przy okazji – przyczynia się więc również do tego, że dane są bardziej bezpieczne niż miało to miejsce do tej pory.