Poznajmy bliżej witaminę D

Poznajmy bliżej witaminę D

Witaminy odgrywają w naszym organizmie ogromną rolę. Wśród nich znajduje się między innymi witamina D3. Większość z nas z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie ta witamina skutecznie chroni nas przed rozwojem krzywicy w dzieciństwie. Warto jednak wiedzieć o niej coś więcej.

Metabolizm witaminy D

Witamina D jest – jak się okazuje – pochodną cholesterolu. Kiedy na organizm działają promienie słoneczne, dochodzi do pojawienia się prewitaminy D. To jednak nie koniec przekształceń. Na skutek kolejnych reakcji pojawia się cholekalcyferol, który następnie łączy się z białkiem – globuliną. Taki kompleks trafia do wątroby. I to właśnie w tym narządzie zachodzą reakcje, których konsekwencją jest pojawienie się aktywnej postaci witaminy D. Powstaje witamina 25-(OH)D, która transportowana jest do tkanek.

Zapotrzebowanie witaminy D

Okazuje się, że zapotrzebowanie witaminy D zmienia się w zależności od pór roku. Nasz organizm jest bowiem w stanie samodzielnie produkować witaminę D. Potrzebne są jednak do tego promienie słoneczne, których w sezonie jesienno – zimowym jest w naszej strefie klimatycznej zbyt mało. Dlatego jesienią oraz zimą zapotrzebowanie witaminy D wzrasta.

Skąd czerpać witaminę D?

Warto – zwłaszcza jesienią oraz zimą – suplementować witaminę D. Świetnym wyborem okazuje się być witamina D3 MK7, która obecnie jest jednym z lepszych suplementów. Witamina D3 K2 to świetny kompleks, który o organizm naprawdę zadba.

Witamina D to witamina, której nie należy lekceważyć. Dba nie tylko o kondycję naszych kości, ale również o to, aby nasz układ odpornościowy działał bez zarzutu. Dlatego warto zadbać o to, aby jej poziom w organizmie był prawidłowy.