Witamina D i jej rola w organizmie
Jedną z tych witamin, która w naszym organizmie odgrywa ogromną rolę jest witamina D. Jeszcze nie tak dawno wiązano ją wyłącznie z zapobieganiem krzywicy. Dzisiaj wiadomo już, że ma ona znacznie więcej zadań do spełnienia. Zobaczmy dlaczego witamina D jest taka ważna.
Zapotrzebowanie witaminy D
Witamina D to pochodna cholesterolu. Substancja ta na skutek działania promieni słonecznych przekształca się w prewitaminę D. Następnie miejsce mają kolejne przekształcenia, których efektem jest pojawienie się cholekalcyferolu. Łączy się on z globuliną, czyli białkiem i wraz z nim zostaje przetransportowany do wątroby. To właśnie w niej mają miejsce reakcje, na skutek których pojawia się postać aktywna witaminy. W efekcie działania enzymów powstaje witamina 25-(OH)D, która następnie trafia do tkanek.
Witamina D3 to witamina, którą nasz organizm może wyprodukować samodzielnie. Aby jednak tak się stało, niezbędna jest odpowiednio długa ekspozycja na słońce. W naszym klimacie światła słonecznego jest jednak zbyt mało. Dlatego zwłaszcza jesienią i zimą zapotrzebowanie witaminy D znacząco wzrasta. Na szczęście obecnie dostępne są naprawdę dobre suplementy diety, które dostarczają odpowiedniej dawki witaminy D. Zalicza się do nich między innymi witamina D3 K2 MK7.
Rola witaminy D w organizmie
Witamina D chroni nasze kości przed rozwojem krzywicy. Sprawia również, że nasz układ odpornościowy jest bardziej wydolny, a tym samym jesteśmy mniej narażeni na występowanie rozmaitych chorób. Dlatego tak ważne jest, aby poziom witaminy D był odpowiedni.