Witamina D3: kilka ciekawych informacji

Witamina D3: kilka ciekawych informacji

Jedną z witamin, której nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania jest witamina D3. Większość z nas wie, że to ona ma za zadanie chronić nas przed rozwojem krzywicy w okresie dzieciństwa. Okazuje się jednak, że na temat witaminy D warto wiedzieć zdecydowanie więcej.

Zapotrzebowanie witaminy D

Witamina D3 to witamina, która – jak już dzisiaj wiemy – potrzebna jest nie tylko dzieciom, ale również osobom dorosłym. W różnych okresach życia zapotrzebowanie na nią zmienia się. I tak zalecane dzienne spożycie witaminy D3 wynosi od 400 do 600 IU/dobę w przypadku niemowląt i dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia, 600-1000 w przypadku dzieci, które pierwszy rok życia mają za sobą, od 800 do 2000 w przypadku dorosłych mających od 19 do 70 lat.

Kiedy jednak dorośli są otyli, zapotrzebowanie to waha się od 1600 do nawet 4000. Zapotrzebowanie witaminy D zmienia się również w zależności od pory roku. Największe jest jesienią i zimą, kiedy promieni słonecznych jest zbyt mało, aby organizm sam produkował witaminę D3 w dostatecznej ilości.

Kiedy warto zbadać poziom witaminy D3?

Metabolizm witaminy D to szereg procesów. Jego przebieg warunkuje poziom witaminy D3 w organizmie. Specjaliści wskazują sytuacje, kiedy warto sprawdzić, czy w naszym ciele znajduje się odpowiednia ilość witaminy D3. Zalicza się do nich między innymi choroby autoimmunologiczne, do których zalicza się między innymi chorobę Hashimoto, choroby układu sercowo – naczyniowego, a także stany zapalne jelit. Może bowiem okazać się, że niezbędna jest suplementacja witaminy.

Do preparatów, które obecnie można polecić zalicza się witamina D3 K2 MK7. Witamina D3 K2 to wysokiej jakości preparat, który szybko uzupełni niedobory. Witamina D3 jest naprawdę ważna i nie należy jej lekceważyć.